Santa Fe Trail (1940)
Santa Fe Trail (1940)
1821-től 1880-ig a „Santa Fe Trail” szolgált kereskedelmi útvonalként. Ezen az úton keresztül szállították az árukatMisouriból, ezüstöt és prémeket Új-Mexikóból. A vagonok nyomai az útvonalon még ma is láthatók. 1827-ben megalapították az első állandó fehér települést, Fort Leavenworth-ot.
1854. május 30-án a Kansas-Nebraska Act értelmében hivatalosan is megnyították e területeket a fehér telepesek számára. A Kansas Territory hatalmas területe ekkor magában foglalta Denvert, Colorado Springs-et és Pueblo-t.
Missouri és Arkansas küldött telepeseket Kansas területére végig a keleti határmenti területekről. Az újonnan érkezett telepesek megpróbálták befolyásolni a szavazásokat a rabszolga kérés tekintetében.
Többnyire Massachusettsből érkező telepesek ellene voltak a rabszolgaság intézményének, s megpróbálták megakadályozni a rabszolgaság terjedését a Missouriból érkezőkkel szemben. Közvetlen a polgárháború előtt e csoportok között megkezdődtek a csatározások, s az állam joggal nyerte el a „vérző Kansas” kifejezést.
1861. január 29-én Kansas, mint szabad állam, csatlakozott az Unióhoz, s így Egyesült Államok 34. állama lett.
Ebben az időszakban az erőszakos megmozdulások nagyjából alábbhagytak, de a polgárháború idején 1863. augusztus 21-én William Quantrill több száz ember vezetve betört Lawrence városába, megöltek közel 200 embert, lerombolták a város legnagyobb részét. Oklahoma City (Alfred P. Murrah Federal Building) bombázását megelőzően ez volt a legvéresebb támadás a rabszolgaság megszüntetése mellett álló csoportok ellen.[11]
A polgárháború után számos veterán keresett otthon Kansasban. Sok afro-amerikai „John Brown földjét”[12] vélte felfedezni Kansas államban. Olyan vezetőjük volt, mint Benjamin „Pap” Singleton[13] s ezáltal megkezdődtek a fekete kolóniák létrehozása Kansasban.
Ugyanebben az időben megnyílt a Chisholm Trail,[14] s a vadnyugati korszak Kansasba is megkezdődött. Wild Bill Hickok[15] volt a rendőrbíró helyettes Fort Riley, Hays és Abilene településeken. A másik vad Cowboy város Dodge City volt, ahol Bat Masterson[16] és Wyatt Earp[17] voltak a törvény emberei. Csak egyedül egy év alatt 8 millió marha került elszállításra Dodge City-ből, s megszolgált a becenevéért, miszerint „a tehénpásztorok királynője” nevet kapta. Az erőszakos cselekedetek miatt 1881. február 19-én az Egyesült Államok alkotmányban tiltotta meg az alkohol fogyasztást Kansasban.
Kansas (ejtsd: ˈkænzəs) az Amerikai Egyesült Államok 34. tagállama. Az Egyesült Államok középnyugati államai közé tartozik.[2] Az állam az ország közepén található, ezért hivatkoznak sokszor Kansasra úgy, mint az ország szívére (Heartland). A nevét a Kansas folyó után kapta, amely keresztül szeli az államot, s a folyó nevét pedig az itt élő Kansa indián törzsről nevezték el.[3]
A törzs nevét (őshonosan kką:ze) gyakran fordítják úgy, mint „a szél emberei” vagy úgy, hogy „déli szél emberei”.[4][5]
Történelmi időkre visszatekintve a terület nagy számú nomád indiántörzseknek adott otthont, akik bivalyok vadászatával foglalkoztak.
Az első európai telepesek az 1830-as években kezdtek beszivárogni, de tömeges letelepedésekre csak az 1850-es években került sor, a nagy politikai csatározások közepette a rabszolgakérdés felett.
Amikor 1854-ben az Egyesült Államok hivatalosan megnyitotta a területet a telepesek előtt, New Englandból abolicionisták,Missouriból pedig a rabszolgaságot támogató szomszédos telepesek igyekeztek letelepedni, s ezáltal az állam hovatartozását meghatározni, hogy Kansas szabad állam, vagy rabszolgatartó legyen. Ezáltal az állam melegágya lett az erőszaknak és a káosznak ezekben a korai napokban, amikor ezek az érdekcsoportok rendszeresen összecsaptak. Ezért nevezték az államot "vérző Kansasnak" (Bleeding Kansas). Végül 1861. január 29-én a rabszolgaságot ellenzők győzedelmeskedtek.[6][7]
Kansas belépett az Unióba mint szabad állam. A polgárháború után a lakosság száma rohamosan növekedett, s a prérit jól termő farmokká alakították.
Kertész Mihály 1933-ban | |
Született | |
Elhunyt | |
Házastársa | Lucy Doraine (1918 - 1923) Lili Damita (1925 - 1926) Bess Meredyth (1929-1962) |
Foglalkozása | rendező |
Művészneve | Michael Curtiz |
Díjak | Casablanca (1943) |
Download (help)
(444 MB)Ogg Video
(455 MB)512Kb MPEG4
(4.2 GB)MPEG2
All Files: HTTP
From Wikipedia:
The film loosely follows the life of J.E.B. Stuart (Errol Flynn) before the outbreak of the American Civil War. Among its sub-plots include a romance with the fictional Kit Carson Holliday (Olivia de Havilland), friendship with George Armstrong Custer (Ronald Reagan), and battles against abolitionist John Brown (Raymond Massey).
http://www.imdb.com/title/tt0033021/
http://en.wikipedia.org/wiki/Santa_Fe_Trail_(film)
This movie is part of the collection: Feature Films
Production Company: Warner Bros. Pictures Inc.
Audio/Visual: sound, Black and White
Keywords: western; santa fe trail; Ronald Reagan; Errol Flynn; Olivia de Havilland; Raymond Massey
Creative Commons license: Public Domain
0 Response to "Santa Fe Trail (1940)"
Megjegyzés küldése
"ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmad. Ha nincs, nem engedheted meg, hogy elveszitsd!" (Gandhi)